הקצעת שורשים

הקצעת שורשים (גרידת חניכיים)

הקצעת שורשים

הקצעת שורשים או בשמה העברי גרידת חניכיים היא שלב מתקדם בטיפול במחלות חניכיים. הקצעת שורשים מבצעים כאשר ניקוי אבנית אצל שיננית אינו מועיל דיו או במקרים בהן דלקות החניכיים חמורות ודורשות התערבות מידית. אם גם לכם הומלץ על ידי הרופא או השיננית לבצע הקצעת שורשים ואינכם מבינים את פשר ההמלצה או את מהות הטיפול אז השורות הבאות יעשו לכם סדר – ד"ר טל אליהו וצוות מרפאתו מסבירים לכם בהרחבה על טיפול להקצעת שורשים: מהי הקצעת שורשים ומה עושה הרופא? מתי נדרשת לבצע טיפול? האם מדובר על טיפול כואב? מהן תופעות הלוואי, איך לשמר את תוצאות הטיפול, גם על מחיר הקצעת שורשים וממה הוא נגזר?

 

מודים לכם על הסבלנות ומאחלים לכם קריאה נעימה ובריאות איתנה.

 

מה זה הקצעת שורשים?

במשך הזמן מצטברים בחניכיים רבדים בקטריאליים ואבנית אשר עלולים לגרום דלקות ומחלות באזור החניכיים. בין הסימנים הבולטים למחלת חניכיים, שניתן לחוש או לראות, ניצבים: אדמומיות, דימום בעת צחצוח שיניים, הפרשות של מוגלה בין החניכיים לשיניים, שיניים לא יציבות, ריח רע מהפה ונסיגת חניכיים (מקרים בהם שורשי השיניים נחשפים בשל תזוזת החניכיים).

הצטברות החיידקים והאבנית חודרים אל מתחת לחניכיים ויוצרים תופעה הנקראת "כיסי חניכיים". כיסים אלה עלולים לפגוע בשורשי השיניים ובמקרים חמורים יותר אף לאובדן השיניים.

כאשר מתקדמת הדלקת ומגיעה לשורשי השיניים אז דרושה התערבות רפואית וביצוע טיפול לניקוי עמוק של האזורים הפגועים, או בשם אחר הקצעת שורשים. הטיפול נועד להוביל למניעה וריפוי של המצב הדלקתי.

 

גרידת חניכיים

גרידת חניכיים

 

על החניכיים והטיפול בהם

החניכיים הן רקמות רכות המצויות סביב השיניים והן אלה אשר מגנות ושומרות על הרקמה שמעגנת את השן אל הלסת. כמו כן, משמשות החניכיים כגורם מגן מפני כניסת חיידקים לפה. לפיכך, הזנחת חניכיים, חוסר תשומת לב ו/או תחזוקה לקויה עלולים להוביל להתפתחות מחלות חניכיים. על מנת לשמור על חניכיים בריאות יש צורך בביקור תקופתי אצל השיננית למען ניקיון הפה מאבנית, יחד עם היגיינה אוראלית הכוללת צחצוח פעמיים ביום ושימוש יומיומי בחוט דנטלי. חניכיים בריאות מתהדרות בצבע ורדרד לעומת מקבילתן החניכיים החולות והאדומות למראה. גם נפיחות, דימומים ורגישות עזה לשינוי טמפרטורה עלולים לרמוז על דלקת חניכיים או מחלת חניכיים חמורה יותר.

אם וכאשר התפתחה לה מחלת חניכיים אז כמובן שיש צורך בבדיקת רופא להבנת חומרת המחלה. במקרים פשוטים יחסית, יהיה ניתן להתגבר על המחלה באמצעים פשוטים יחסית, אך במקרים חמורים יותר של מחלות חניכיים ייתכן וטיפול הנקרא הקצעת שורשים, בו מבצעים ניקוי עמוק לאזורי החניכיים בפה, ייתן מענה הולם. במקרים חמורים ייתכן ולא יהיה מנוס מביצוע ניתוח חניכיים פולשני להוצאת הרקמות הדלקתיות, כמובן שלא ניתן להיחפז למסקנות מבלי לבצע בדיקה מקיפה אצל רופא שיניים.

 

מה זה כיסי חניכיים?

כיסים בחניכיים הם בעצם אובדן של עצם הלסת הנוצר כתוצאה מדלקת שמתפתחת ומתעצמת באזור שבין החניכיים לשן. אובדן זה מוביל ליצירת רווח ובעגה המקצועית – כיסים בחניכיים. כמובן שאובדן זה אינו נולד יש מאין והוא הולך ומתעצם ככל שלא מטפלים בתהליך הדלקתי. כיסים אלו עלולים לפגוע בשורשי השיניים ובמקרים חמורים יותר אף יכולים להוביל לאובדן השיניים, מצב אותו רוצה כל רופא שיניים למנוע. במקרים של דלקת חניכיים חריפה והיווצרות של כיסים עמוקים נפגעת עצם השן ואט אט מתנתקת תמיכתה בשן, עד אשר השן עלולה ליפול.

כמובן כי המטרה המרכזית היא למנוע היווצרותם של אותם כיסים בחניכיים ולטפל בדלקות מוקדם ככל הניתן. אך אם כבר הופיע לו כיס שכזה יש לגשת לניקוי יסודי אצל השיננית (אתם כמובן יודעים שבלי שום קשר כדאי לבקר אצל השיננית לפחות פעמיים בשנה). ניקוי יסודי של החניכיים ומוקדי דלקת עשויים לסייע במצבים אלו. יתר על כן, כדאי לבקש מהשיננית הדרכה כיצד לבצע צחצוח שיניים נכון על מנת לאמץ שגרה דנטלית בריאה. במקרים קשים ייתכן וטיפול אצל השיננית לא ייתן פתרון מלא ויהיה צורך בניקוי עמוק יותר, קרי הקצעת שורשים.

 

טיפול הקצעת שורשים

טיפול הקצעת שורשים ידוע גם בשם גרידת חניכיים, והוא אחד מהשלבים הראשונים והיעילים לטיפול במחלות חניכיים. הטיפול מתבצע על ידי רופא שיניים, תחת הרדמה מקומית המונעת תחושת כאב במהלך הטיפול. שמו של הטיפול נגזר מהכלים בהם עושה שימוש הרופא, כלי גירוד ידניים הנקראים "קירטות" או בעברית "מגרדות".

טיפול הקצעת שורשים מחולק על פי רוב ל-4 רבעים של חלל הפה ונמשך על פני 2-4 מפגשים. אורך המפגש תלוי בחומרת מצבם של החניכיים ובמורכבות הטיפול. במהלך הטיפול יתמקד רופא השיניים בלא יותר משני רבעים של חלל הפה. במקרים קשים יותר יטופל רק רבע אחד במהלך ביקור.

במסגרת הטיפול מבצע רופא השיניים פעולות של גירוד והחלקה של שורשי השיניים ומנקה את שטחי השורשים מהרקמות שצברו דלקת, מאבנית ומחיידקים. בחלק מהמקרים יחדיר הרופא גם חומר חיטוי מיוחד ואנטיביוטיקה לאזור הכיסים, במטרה להקל ולרפא את הדלקת ברקמה הפנימית של החניכיים ולשפר את אחיזת החניכיים בשיניים.

בסיום התהליך יש לקבוע בדיקה נוספת שתתבצע לאחר מספר שבועות, וזאת על מנת שהרופא יבצע הערכה מחדש של מצב כיסי החניכיים ויבדוק את מידת הריפוי. בהתאם להערכתו, ימליץ הרופא על המשך טיפול.

 

טיפול להקצעת שורשים

המבנה האנטומי של השן

 

כמה עולה הקצעת שורשים?

רופאי שיניים נוהגים לחלק את חלל הפה לארבע ולנקוב במחיר הקצעת שורשים עבור רבע אחד של הפה. מחיר של הקצעת שורשים אינו זול ויכול לנוע בין 300 ₪ ל-1500 ₪ לרבע פה. כך שהטיפול כולו עשוי להגיע לסכומים הנעים בין 1,200 ₪ ל-6,000 ₪.

ישנם אנשים רבים המחפשים הקצעת שורשים בזול או מחירים מאוד נמוכים עבור הטיפול, אך בפועל מדובר על סדרת טיפולים שגוזלת זמן רב ומשאבים נוספים מרופא השיניים ויש להקדיש לה תשומת לב מרבית.

מחיר הקצעת שורשים יושפע ממשך זמן הטיפול, מצבו ההתחלתי של חלל הפה, מספר הפגישות ואורכן, כל אלה יקבעו בסופו של דבר את המחיר הסופי של הקצעת השורשים. כמובן כי גם למוניטין של רופא השיניים שלכם, לידע המקצועי ולניסיון שלו יהיה תפקיד והשפעה על מחיר הקצעת שורשים.

ככלל, ובכל הנוגע לטיפולי שיניים, אל תתפתו למחיר הזול ביותר, שכן הוא יכול להתברר בסופו של יום כחלופה הפחות משתלמת, זו אשר דורשת טיפולי המשך.

 

שאלות ותשובות נפוצות בנוגע לטיפול הקצעת שורשים (גרידת חניכיים)

 

האם הקצעת שורשים כואבת?

הטיפול עצמו מתבצע תחת הרדמה מקומית והמטופל לא חש כאבים במהלך הטיפול. גם לאחר הטיפול לא יחוש המטופל בכאבים אך כן תיתכן תחושת אי נוחות באזור הפה.

מהן תופעות הלוואי לאחר הקצעת שורשים?

מיד עם סיום הטיפול יתכן ויהיו כאבים, דימומים, קושי בלעיסה, רגישות בשיניים ורגישות במגע עם קור. תופעות אלה המאפיינות את התהליך חולפות ופוחתות עם הזמן. ניתן לקחת משככי כאבים להפחתת תחושת אי הנוחות בפה.

מה נדרש לעשות אחרי טיפול להקצעת שורשים?

כדי להשלים את תהליך הריפוי של מחלת החניכיים דרוש שיתוף פעולה מצד המטופל. לשם כך יש צורך בביצוע תחזוקה ופעולות היגיינה יומיומיות בהתאם להוראות הרופא, יחד עם קבלת הדרכה לשימוש באביזרי ניקוי והיגיינה מתאימים.

כיצד לשמר את תוצאות הטיפול?

שימור התוצאה ומניעת מחלת חניכיים חוזרת היא על ידי תחזוקה נכונה, מעקב רופא חניכיים וביקור אצל השיננית מדי 4 חודשים. כך גם ניתן למנוע מצבים חוזרים של מחלות חניכיים.

איך נדע שגרידת החניכיים הצליחה?

הטיפול מוגדר כהצלחה כאשר סימני הדלקת שהיו למטופל נעלמים, אין דימומים, אין הפרשות מוגלתיות ואין נפיחויות או כאבים.

 

טיפול הקצעת שורשים במרפאה של דוקטור טל אליהו

דלקות חניכיים יכולות לגרום לנזקים משמעותיים בחלל הפה ורצוי למנוע אותן מבעוד מועד. תהליך הקצעת שורשים נדרש על מנת למנוע ולטפל בדלקות חריפות בחניכיים אשר עלולות לפגוע בשורש השן ולגרום לאובדן שיניים. הניקוי העמוק המתבצע במהלך הטיפול, בשילוב פעולות שימור ומעקב.

מטופלים אשר עוברים הקצעת שורשים מדווחים בדרך כלל על תוצאות טובות מאוד של ריפוי הדלקת. אמנם מחיר של הקצעת שורשים נע בסדר גודל של מאות ואף אלפי שקלים אך הנזק שיגרם ללא הטיפול יהיה חמור הרבה יותר. אם אתם זקוקים לטיפול גרידת חניכיים קבעו עוד היום טיפול – השאירו פרטים בטופס יצירת קשר ונשמח לחזור אליכם בהקדם.דר טל אליהו רופא שיניים
ד״ר טל אליהו רופא שיניים בוגר הדסה משנת 2011. בעל ניסיון רב בטיפולי אסתטיקה ושתלים. ד"ר אליהו עבר השתלמויות רבות בנושא של אסתטיקה והשתלמויות על ידי מיטב המומחים בארץ ובעולם בנושא שתלים וכירורגיה זעירה, מניפולציה של רקמה רכה וכן שימוש בשתלים קצרים.


רוצים שנחזור לעוד מידע ויעוץ מקצועי?
למידע וייעוץ מקצועי