עששת ילדים - תסמינים, אבחון, טיפול ומניעה

עששת ילדים

עששת ילדים

אין כמו חיוך של ילד – החיוך הזה הוא הדבר הנפלא ביותר בעולם; מקור השמחה שלנו. אך אם יש דבר אחד שיכול להעיב על החיוך הנפלא ביותר בעולם,  זאת עששת. אומנם עששת היא בעיה שכיחה בילדים, אך אפשר לטפל בה ביעילות ואף למנוע אותה. במאמר זה נדבר על עששת ילדים – נברר מדוע היא מתפתחת, מה התסמינים שלה, איך אפשר לטפל בה, ואיך אפשר למנוע אותה. אך אם אתם חושדים שילדכם סובל מעששת, אל תסתפקו במאמר הזה. צרו קשר עם צוות המרפאה של ד"ר טל אליהו, וקבעו מועד לבדיקה.

 

הינה כל מה שאתם צריכים לדעת על עששת בילדים.

 

מהי עששת ילדים?

עששת היא תהליך מתקדם של ריקבון שנגרם מההפרשה החומצית של הפלאק (הרובד חיידקי שמצטבר בזגוגית השן ובחניכיים) ומזיק לא רק לזגוגית השן אלא גם למבנה השן כולו. עששת ילדים היא הגדרה קלינית ל'חורים' בשיניים וחורים שאינם מטופלים עלולים לגרום נזק חמור לשיניים, לכאבים עזים ואף לאובדן השיניים.

 

מדוע עששת אצל ילדים מתפתחת?

יש כמה סיבות להתפתחות עששת אצל ילדים, והן – היגיינת פה לקויה, מאכלים ומשקאות ממותקים וביקורים לא סדירים במרפאת השניים. הרובד החיידקי שנמצא על השיניים ובחלל הפה ניזון מסוכרים מעובדים ומפריש חומצות שפוגעות בזגוגית השן וגורמות לריקבון השיניים.

יש ילדים הרגישים לעששת יותר מילדים אחרים – ילדים שאינם מקפידים על היגיינת הפה, ילדים שאוכלים הרבה ממתקים ושותים משקאות ממותקים, וילדים שאינם מגיעים לבדיקה שגרתית במרפאת השיניים. גם תורשה משפיעה על הרגישות של השיניים. כמו כן חשיפה מוגברת לפלואוריד.

 

תסמינים של עששת ילדים

חשוב לזהות את תסמיני העששת ולהתחיל טיפול מוקדם ככל האפשר. התסמינים השכיחים הם כאבי שיניים, רגישות למזון חם או קר, חורים גלויים בשן, דהיית צבע השן או השחרת השיניים של הילד. אם אתם מזהים אחד או יותר מהתסמינים האלה, צרו קשר בהקדם עם מרפאת השיניים.

 

אבחון עששת אצל ילדים

רופאי שיניים מאבחנים עששת בבדיקת שיניים מקיפה ולעיתים נדרשים צילומי רנטגן לאיתור חורים בשיניים או על מנת לזהות את חומרת הריקבון. אבחון מוקדם הכרחי לטיפול יעיל ולהצלחתו. ככל שמקדימים לטפל בעששת, הטיפול בה קל יותר והנזק לשיניים מזערי. אם תהליך הריקבון מתקדם, טיפול השיניים יהיה מורכב ולעיתים גם פולשני.

 

טיפול בעששת ילדים

סוג הטיפול בעששת מושפע מהמצב הקליני. במקרים של עששת ילדים קלה אפשר לטפל בסתימה. לעומת זאת, במקרים של ריקבון שיניים מתקדם יש צורך בניקוי הריקבון ובסתימה גדולה, בטיפול שורש או בעקירת השן.

 

איך למנוע עששת אצל ילדים?

אין דרך קיצור למניעת עששת. לא נגזים אם נאמר שמניעת עששת היא תהליך יום-יומי שמתחיל בינקות ונמשך חיים שלמים. היגיינת פה מיטבית, תזונה מאוזנת ובדיקות שיניים קבועות במרפאה יעזרו לכם ולילדיכם להימנע מעששת וליהנות משיניים יפות, מחיוך רחב ומבריאות טובה. עודדו את ילדיכם לצחצח שיניים פעמיים ביום, הגבילו את צריכת החטיפים, הממתקים והמשקאות הממותקים והגיעו למרפאת השיניים פעמיים בשנה.

 

ילד אחרי טיפול עששת במרפאה של ד"ר טל אליהו

 

לטפל בעששת ילדים במרפאה של ד"ר טל אליהו

בכל הנוגע לבריאות השיניים של ילדיכם, אין תחליף למעקב סדיר במרפאת השיניים. מחלקת הילדים במרפאה של ד"ר טל אליהו מצוידת ומאובזרת ומתאימה לילדים מגיל הינקות ועד גיל הבגרות. המרפאה מתמקדת לא רק בטיפול אלא גם ובעיקר – בחינוך להיגיינת פה מיטבית, לתזונה איכותית ומאוזנת ולהרגלי צחצוח טובים ויעילים.

חוששים שילדיכם סובלים מעששת? אל תתעלמו מזה; צרו קשר עם צוות המרפאה ובואו לבדיקה. הטיפול בעששת פשוט ומהיר אם מאבחנים אותה במהירות. אך בתהליכי ריקבון מתקדמים קשה יותר לטפל, והם מסכנים את בריאות השיניים. אם תבינו את הסיבות לעששת, תדעו לזהות את התסמינים שלה ותנקטו אמצעים למניעתה, תוכלו לשמור על בריאות השיניים של ילדיכם וליהנות מהחיוך היפה שלהם.דר טל אליהו רופא שיניים
ד״ר טל אליהו רופא שיניים בוגר הדסה משנת 2011. בעל ניסיון רב בטיפולי אסתטיקה ושתלים. ד"ר אליהו עבר השתלמויות רבות בנושא של אסתטיקה והשתלמויות על ידי מיטב המומחים בארץ ובעולם בנושא שתלים וכירורגיה זעירה, מניפולציה של רקמה רכה וכן שימוש בשתלים קצרים.


רוצים שנחזור לעוד מידע ויעוץ מקצועי?
למידע וייעוץ מקצועי
הגעתם למרפאת שיניים של ד"ר טל אליהו - יצאנו לחופשת פסח ונחזור לעבוד בתאריך 30.4.2024

למקרים דחופים יש לפנות:

לד"ר אלדר שמואלי בטלפון 04-6597215, שעובד ביום רביעי בתאריך 24.4.2024 בין השעות 10:30-13:00.

או לד"ר קורנט משה בטלפון 04-6527969 שעובד ביום חמישי בתאריך 25.4.2024, בין השעות 10:30-15:00.

חג שמח!