רופא שיניים לילדים

רופא שיניים לילדים וטף

רפואת שיניים לילדים

חלק משיני החלב עתידות ללוות את הילד עד גיל בר או בת המצווה (בערך שישית מאורך חייו הממוצע של אדם מבוגר), הן יתמודדו עם אתגרים רבים ולרוב גם ממתקים רבים. אז נכון, הן עתידות להתחלף אך מה יעלה בגורל בריאות הפה עד שיתחלפו? האם יש להן השפעה התפתחותית? האם הן משפיעות על דיבור תקין של הילד? והאם הן בעלות משמעות בריאותית?
האם צריך לפנות לקבלת טיפולי שיניים לילדים ואם כן אז מתי? רופא שיניים לילדים עם כל מה שצריך לדעת!

רפואת שיניים לילדים

הורים רבים פונים אל רופא השיניים שלהם בשאלה האם יש צורך לטפל בשיני החלב של הילד, ההנחה כי שיני החלב מתחלפות במהלך ההתבגרות מובילות הורים רבים למחשבה השגויה כי שיני הילד אינן מצריכות טיפול.

 

די בהבנה כי לשיניים תפקיד בהגייה של אותיות בעברית (ז, ס, צ, שֹ, שׁ) כדי להבין שלשיניים משמעות רבה בהקניית הרגלי דיבור תקין לילד. ללא שיניים תקינות יתקשה הילד לפתח הרגלי דיבור תקינים. בנוסף, אסתטיקת שיניים לקויה עשויה להשפיע בפן החברתי, שכן ילדים נוטים ללחוץ על פגמים של חבריהם ולהפוך זאת למושא ללעג. אספקט נוסף וחשוב לא פחות הינו התפתחות תקינה של חלל הפה. שיני חלב עם נזק מתקדם ונרחב של עששת עלולות לפגוע בהתפתחות תקינה של שיניים קבועות.

הרגלי ילדים שפוגעים בשיניים
מציצת אצבע, חריקת שיניים, הירדמות עם בקבוק ובו משקה ממותק, חשיפה ארוכה למזונות ומשקאות ללא שטיפה של חלל הפה הם חלק מהרגלים לקויים אותם נוטים ילדים לאמץ בשלבים מוקדמים לחייהם. את ההרגלים הללו יש לנסות ולמנוע ואם לא ניתן אז למצוא אלטרנטיבות טיפוליות.

איך לטפל בשיני הילד?

כבר מהופעת שיני החלב הראשונות ניתן לנקות בעדינות באמצעות מטלית (גזה) רטובה את השיניים.
כאשר בקעו כל שיני החלב ניתן לעבור לניקיון בעזרת מברשת שיניים רכה ועדינה שמתאימה במיוחד לילדים במיוחד, לכל ילד מברשת שיניים משלו עם משחת שיניים בטעם עדין שמתאימה לילדים (ריכוז פלואוריד שמתאים לילדים (PPM 500), שילדכם אוהב.

הקניית הרגלים בריאים לילד מגיל צעיר יסייעו להתפתחות תקינה של חלל הפה. השגחת מבוגר על הילד בעת צחצוח תוביל ליעילות רבה יותר בעת הצחצוח. כן חשוב להשלים את הצחצוח על ידי מבוגר (עד גיל 7 לערך). כמו כן, שיטת החיקוי בה חוזר הילד על פעולת הצחצוח של המבוגר תהווה לו דוגמה מצוינת להמשך.

 

טיפולי שיניים לילדים בעפולה

חיקוי מבוגרים יקנה להם הרגלים בריאים

 

טיפולי שיניים לילדים במרפאה

ביקור השיניים הראשון של הילד במרפאה צריך להשאיר בו טעם טוב. לפיכך, הגיעו עם הילד כאשר הוא עירני, בשעות הנוחות לו ולכם (להשתדל לא להגיע כאשר אתם לחוצים וממהרים כי זה עתיד להשפיע על הילד). חשוב שתבחרו ברופא שיניים לילדים מסביר פנים ומקצועי, חיוך על פני הרופא יסייע מאוד בהרגעת הילד. יתר על כן, ערכו שיחות הרגעה לילד בטרם מגיעים למרפאה.

את הביקור הראשון ניתן לערוך עם בקיעת השיניים הראשונות (יש מי שמעדיף לבקר לאחר בקיעת כל שיני החלב, בגיל שנתיים וחצי לערך) לבדיקת סדר בקיעה תקין ולאחר מכן להקפיד על ביקור אחת לחצי שנה.

טיפולי שיניים מניעתיים לילדים כוללים: בדיקה כוללת של חלל הפה, איטום חריצים, הנחת פלואוריד וניקוי השיניים.
טיפולי שיניים משמרים כוללים: הנחת סתימות שיניים, טיפול בנזקי עששת והרכבת כתר בשיניים.
טיפולי שיניים אסתטיים לילדים כוללים: יישור שיניים (במקרים מסוימים מאוד).

טיפול מונע

בניגוד לאמונה הרווחת כי סוכר גורם לעששת מחקרים מהשנים האחרונות מצאו קשר חלש עד לא קיים. מי שקורא את זה ונתקף בהלם למשמע הממצאים נסביר כי פלאוריד המצוי במשחות השיניים מגן על השיניים מפני מפגעי הסוכר. ממה כן צריך להימנע? בקבוק עם תכולה ממותקת אתו נוטה להירדם הילד (רצוי להימנע משתיית בקבוק בלילה), חטיפים וממתקים שנשארים דבוקים לשיניים לאחר האכילה הם עשויים לגרום נזק גדול לבריאות הפה. מנגד, חטיפים וממתקים דוגמת שוקולד שנשטפים בקלות עם הרוק לא עתידים לפגוע בשיניים. לפיכך, אכילת הממתקים בצמוד לאוכל תסייע להגנה על השיניים בזכות הפרשת רוק מוגברת שיסתור את החומצה המופרשת על ידי החיידקים.

טיפ מנצח מרופא השיניים

לדאבוננו מעורבים ילדים רבים בנפילות וכתוצאה מכך פגיעות רבות בחלל הפה והשיניים. פעמים רבות הנפילות מגיעות בחגים, ביקורים בחו"ל ובמועדים נוספים שמרחיקים את המשפחות מביקור אצל רופא שיניים ומזמן קבלת המטופלים. טיפ של מנצחים, הצטיידו בג'יל כלורהקסידין (קורסודיל ג'יל) ומרחו אותו על חניכי הילד לאחר שנפגע. כמובן שהג'יל אינו מהווה תחליף לטיפול שיניים אך יסייע במניעת דלקות חניכיים וייתן מענה ראשוני לטיפול.

 

טיפולי שיניים לילדים בעפולה

 

6 המלצות לבחירת רופא שיניים לילדים

1. רופא שיניים אדיב, חייכן ועם גישה חיובית – אמנם הדברים נשמעים ברורים וכל אחד היה רוצה רופא שיניים שיחייך אליו, יסביר לו בסבלנות ובנועם ויאפשר לו לחוות את הטיפול כחיובי, אך על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בילדים אשר עושים את צעדיהם הראשונים לעבר כיסא המטופל.

אם יש לכם היכרות מקדימה עם רופא השיניים אז בוודאי זכיתם לראות ולהכיר את אופיו ולחוות איך זה מרגיש בכיסא המטופל. אם הייתה לכם חוויה נעימה אז קרוב לוודאי כי גם ילדכם יחווה זאת.

2. מרפאת שיניים עם אזור המתנה נעים בה הילד יוכל לבלות את הזמן לפני הטיפול – חשוב מאוד לשמור על רגיעה של הילד בטרם נכנס לטיפול שיניים. כמובן כי גם למזג ההורים משקל רב והילד יושפע מאוד מחוסר שקט של אמו או אביו. לכן, הגיעו למרפאת השיניים כאשר הילד ערני, בשעות בהן הוא נמרץ ולכם יש מרגוע. אל תגיעו כאשר אתם ממהרים מאוד ומשרים על הילד אווירת לחץ.

3. רופא שיניים וצוות מטפלים המצויד בהמלצות עבור ילדכם – כיצד לצחצח נכון, איזה מברשת תועיל לו, כמה פעמים ביום יש לנקות את השיניים, האם יש צורך במשחת שיניים ספציפית וכד'. רופא שיניים לילדים צריך להיות מעיין נובע של ידע ולהיות מעורה בכל החידושים המעורבים בעולם רפואת השיניים. כך תדעו כי ילדכם זוכה לטוב ביותר ויוצא מהטיפול כאשר יש לו כלים להמשך ולשמירה על חלל הפה שלו.

4. רופא שיניים מומלץ לילדים – ישנן דרכים למצוא המלצות על רופא שיניים לילדים בעיר מגוריכם. אם ניקח את העיר עפולה לדוגמה אז ישנן קבוצות רבות בפייסבוק של שיתוף מידע והמלצות של הורים על רופא שיניים בעפולה ואפילו על שיננית מתאימה. כל שנותר לכם הוא לחפש בדקדוק ולשאול הורים שהיו בנעליכם.

5. מרפאת שיניים שעושה שימוש בחומרים הטובים והנכונים ביותר לחלל הפה של הילדים – לא מספיק להיות רופא מוכשר, בעל ידע מקצועי רב וגישה נכונה, יש צורך גם בשימוש בחומרים הנכונים והאיכותיים עבור שיני הילד. יש לוודא עם הרופא המטפל כי מה שנכנס לפה הילדים נבדק, הוא בעל תו תקן מחמיר ולא יזיק לבריאות הילד בעתיד. אל תטעו לחשוב כי זה בהכרח אומר יקר יותר… חומרים איכותיים לא תמיד ישאו את תווית המחיר הגרנדיוזית. מנגד, אל תתפתו לבחור בחלופות הזולות ביותר ותשאלו מדוע המחיר הוא זול בהשוואה לטיפולים אחרים.

6. זיהוי מוקדם של בעיות – הגישה היום ברפואת שיניים היא לזהות בעיות התפתחותיות, הן סקלטליות (ברמת העצם) והן דנטליות (ברמת השיניים) בשלב מוקדם ולטפל בהם בהקדם על מנת למנוע טיפולים מורכבים ומסובכים בעתיד. לכן, חשובה מאוד בדיקה שיניים תקופתית לזיהוי בעיות אלו ולא פחות חשוב מכך רופא שיניים המעורה בפרוצדורה.

 

רופא שיניים לילדים בעפולה

 

לסיכום,
טיפול שיניים לילדים בשלבים מוקדמים יחסוך טיפולי שיניים מורכבים בהמשך הדרך. מעבר לכך, ישפיע הטיפול על איכות השיניים בהווה ובעתיד.
טיפולי שיניים לילד עתידים לחסוך טיפול אצל קלינאי תקשורת, תחושת חוסר בטחון אצל הילד ופגיעה בשיניים קבועות שיתפתחו על בסיס שיני החלב.

במקביל לביקורים תדירים במרפאת השיניים (אחת לחצי שנה) יש להקפיד על שגרת ניקיון שיניים בבית, בעזרת גזה לחה עם הופעת שיני החלב הראשונות, וכאשר כולן מופיעות בפה לעבור למברשת שיניים ומשחה עדינה. הקפידו להימנע ממתן בקבוק לפני שינה ומצריכת חטיפים וממתקים שנדבקים לשיניים. כאשר הגעתם למרפאת השיניים לביקור ראשון, עשו זאת כאשר אתם והילד ערניים, במצב רוח טוב וכאשר אתם יודעים שרופא השיניים שלכם הוא דמות חייכנית ומזמינה לילדים.

מרפאת שיניים בעפולה טל אליהו מקפידה על חיוך רחב ומזמין לילדים, כאשר הם מגיעים, ושומרת על חיוכם הלבן והנקי כאשר הם יוצאים!דר טל אליהו רופא שיניים
ד״ר טל אליהו רופא שיניים בוגר הדסה משנת 2011. בעל ניסיון רב בטיפולי אסתטיקה ושתלים. ד"ר אליהו עבר השתלמויות רבות בנושא של אסתטיקה והשתלמויות על ידי מיטב המומחים בארץ ובעולם בנושא שתלים וכירורגיה זעירה, מניפולציה של רקמה רכה וכן שימוש בשתלים קצרים.


רוצים שנחזור לעוד מידע ויעוץ מקצועי?
למידע וייעוץ מקצועי
הגעתם למרפאת שיניים של ד"ר טל אליהו - יצאנו לחופשת פסח ונחזור לעבוד בתאריך 30.4.2024

למקרים דחופים יש לפנות:

לד"ר אלדר שמואלי בטלפון 04-6597215, שעובד ביום רביעי בתאריך 24.4.2024 בין השעות 10:30-13:00.

או לד"ר קורנט משה בטלפון 04-6527969 שעובד ביום חמישי בתאריך 25.4.2024, בין השעות 10:30-15:00.

חג שמח!