שיניים שחורות לילדים - סיבות וטיפול

שיניים שחורות לילדים

ילד עם שיניים שחורות

חיוך של ילד משמח כל הורה, אבל מה קורה אם השיניים החלביות הלבנות והיפות שלהם משחירות? האם צריך לדאוג? בעיקרון כן; שיניים שמתכהות או משחירות הן סיבה לדאגה; אבל אם מגיעים למרפאת השיניים בהקדם, אפשר לטפל בהן ואף להציל אותן. השיניים של הילדים שלכם משחירות? כאן תמצאו הסבר מקיף לתופעה. אך שימו לב – ההסבר המקיף שתקבלו כאן הוא רק הקדמה להסבר שתקבלו במרפאת השיניים ובשום אופן אינו מחליף אותו. אנחנו במרפאת השיניים של ד"ר טל אליהו עומדים לרשותכם ומחכים לכם ולילדים שלכם. אז למה השיניים של הילדים משחירות? הינה כל מה שאתם צריכים לדעת.

 

שיניים שחורות אצל ילדים

שיניים שחורות לילדים מדאיגות כל הורה, אבל חשוב להבין את הסיבות להשחרת השיניים ולהגיע במהירות לבדיקה במרפאת השיניים ולקבל טיפול. אחת הסיבות להשחרת שיניים אצל ילדים היא עששת. אם רובד הפלאק בשיניים אינו מנוקה היטב, הוא פוגע בזגוגית השן ומשנה את צבעה. היגיינת פה לקויה וצריכת מזונות ומשקאות ממותקים עלולות לגרום לעששת ולהשחרת שיניים אצל ילדים. ביקורים קבועים במרפאת השיניים ושינוי הרגלי ההיגיינה יצילו שיניים שחורות וימנעו השחרה של שיניים נוספות.

 

שיני חלב שחורות אצל ילדים

הורים רבים תוהים אם צריך לעקור שיניים שחורות של ילדים. במקרים רבים שיני חלב משחירות בגלל תהליכי ריקבון, אך עקירה אינה בהכרח הפתרון היחיד. רופאי שיניים יכולים להחליט על סתימה סטנדרטית לשחזור מיטבי של השן. חשוב לטפל בשיני החלב ולשמור עליהן כיוון שהן שומרות על המרחב הנחוץ לבקיעת השיניים הקבועות ומאפשרות התפתחות תקינה של יכולות הדיבור.

 

שיניים קבועות שחורות אצל ילדים

אם שן קבועה משחירה, יש צורך בטיפול מיידי. שיניים שחורות אצל ילדים בוגרים נגרמות מטראומה – מכה חזקה מנפילה או מתאונה – שגורמת לדימום פנימי בשן ומשנה את צבעה. אם ילדכם קיבל מכה חזקה בשן, גשו איתו בהקדם למרפאת השיניים וקבלו טיפול. ייתכן שהטיפול המיטבי יהיה עקירה או מעקב.

 

ילד עם שן שחורה

 

סיבות נוספות להשחרת שיניים של ילדים

מלבד עששת וטראומה יש סיבות נוספות להשחרת שיניים. שן שחורה לילד יכולה להיגרם גם מטיפול אנטיביוטי ממושך. גם תורשה היא סיבה נפוצה להשחרת שיניים. אם השיניים של הילד משחירות בגלל נטייה תורשתית, בכל זאת יש לעקוב אחר התפתחות השן ולבקר במרפאת השיניים בקביעות. כמו כן, צריכה מוגזמת של פלואוריד עלולה לגרום להשחרת השיניים. ולכן רופאי השיניים ממליצים לצחצח שיניים לא יותר מפעמיים ביום.

 

האם שיניים שחורות יכולות לחזור לצבען הטבעי?

החדשות הטובות הן שבמקרים רבים שיניים שחורות ילדים חוזרות לצבען הטבעי. קשה להגדיר את משך הזמן הדרוש לתהליך הזה, כיוון שהוא משתנה מילד לילד ומושפע מחומרת המצב הקליני ומהגישה הטיפולית. רופאי השיניים עשויים להמליץ על טיפולים להלבנת השיניים, על ציפוי שיניים או על כתרים אם אי אפשר להחזיר לשיניים את צבען הטבעי. אם אפשר להחזיר לשיניים את צבען הטבעי, התהליך נמשך בדרך כלל כמה שבועות או כמה חודשים.

 

מה לעשות אם השן לא חוזרת לצבעה הטבעי?

אומנם לרוב אפשר לטפל בהצלחה בשיניים שחורות, אך במקרים מסוימים השינוי בצבע השן הוא בלתי הפיך. אם השינוי בצבע השן הוא בלתי הפיך, חשוב להתייעץ עם רופא השיניים ולדבר איתו על המשך התהליך הטיפולי. בדרך כלל אפשר למצוא פתרונות קבועים לשיניים שחורות, אך צריך לעשות את זה במרפאת השיניים. ההמלצה הגורפת היא לא להזניח את הטיפול בשיניים גם אם השינוי בצבע השן הוא בלתי הפיך.

 

למה אסור להתעלם משיניים שחורות?

כיוון ששיניים שחורות אינן טבעיות, אסור להתעלם מהן. אין מדובר בבעיה אסתטית אלא במצב קליני שיש לו סיבות ודרכי טיפול. שיניים שחורות בילדים עלולות להשפיע לרעה על מצבם החברתי והרגשי וכמובן על מצבם הבריאותי. עששת שאינה מטופלת עלולה לגרום לריקבון בשן ולכאבים עזים, ואלה בתורם משפיעים עלולים להשפיע על היכולת של הילדים להתרכז, לאכול ואפילו לדבר. טיפול מהיר בבעיות שיניים חיוני לבריאות הילדים ולאיכות חייהם.

 

טיפול בשיניים שחורות של ילדים במרפאה של ד"ר טל אליהו

במרפאה של ד"ר טל אליהו יש מחלקת ילדים חדישה ומתקדמת שמציעה טיפולי שיניים מכל הסוגים לילדים וכן אבחון וטיפולים מיוחדים לילדים כגון: סתימות, טיפול שיניים בגז צחוק, טיפול שורש לילדים, השלמת שן שבורה ועוד. אחד הדברים החשובים ברפואת שיניים לילדים הוא חינוך הילדים לטיפול מיטבי בשיניים ולשמירה על היגיינת פה טובה, וזאת הגישה הטיפולית שלנו. מרבית בעיות השיניים – לרבות בעיות של שיני חלב שחורות – מתחילות בהיגיינת פה לקויה, ולכן אנחנו דוגלים בחינוך ולא רק בטיפול. כל ילד שמגיע אלינו מקבל טיפול איכותי ומקיף ומוזמן למעקב חצי שנתי במרפאה.

שיניים שחורות הן בדרך כלל מצב קליני הפיך ואינן מדאיגות. אם מגיעים למרפאת השיניים בזמן ומקבלים טיפול ממוקד ויעיל, אפשר לשפר את מראה השיניים וגם את צבען. ולכן אם אתם מבחינים בהשחרת השיניים של ילדיכם, אל תתעלמו; צרו קשר עם המרפאה שלנו ובואו לטיפול בהקדם. החיוך הלבן והיפה של ילדכם שווה את זה, אנחנו מחכים לכם.דר טל אליהו רופא שיניים
ד״ר טל אליהו רופא שיניים בוגר הדסה משנת 2011. בעל ניסיון רב בטיפולי אסתטיקה ושתלים. ד"ר אליהו עבר השתלמויות רבות בנושא של אסתטיקה והשתלמויות על ידי מיטב המומחים בארץ ובעולם בנושא שתלים וכירורגיה זעירה, מניפולציה של רקמה רכה וכן שימוש בשתלים קצרים.


רוצים שנחזור לעוד מידע ויעוץ מקצועי?
למידע וייעוץ מקצועי