הרמת סינוס - כל מה שצריך לדעת

הרמת סינוס סגורה או פתוחה

הרמת סינוס סגורה

רופאי שיניים ממליצים לעתים על הרמת סינוס סגורה או פתוחה לפני שיוכלו להשתיל שיניים בחלק האחורי והעליון של פי המטופלים שלהם, באזור השיניים הטוחנות. למה זה נחוץ, איך זה עובד וממה כדאי להיזהר?

במשך מרבית חיינו אנחנו יודעים שהסינוסים הם מבנה גולגלתי שקשור לחלל האף שלנו. אנחנו מכירים אותם בעיקר בהקשרים של דלקות בסינוס, כאבי ראש ועוד מרעין בישין. אבל בהנחה שאנחנו מבקשים להשתיל שיניים רק בתוך הפה ולא באף, מה הקשר לסינוסים?

ד"ר טל אליהו, רופא שיניים בעל ניסיון רב בשיקום הפה ובתהליכים של הרמות סינוס משתף אתכם עם כל המידע שאתם צריכים לדעת. אם יש לכם שאלות נוספות אז אתם יותר ממוזמנים לפנות אלינו בטלפון המופיע באתר או בטופס ליצירת קשר המופיע מטה.

 

ד״ר טל אליהו מסביר על הרמת סינוס סגורה והרמת סינוס פתוחה

 

מה זה הרמת סינוס?

סינוסים הם חללים שנמצאים בעצמות שלנו במספר מקומות, ואחד מהם מגיע ממש מעל הלסת העליונה שלנו. אצל מרבית האנשים, עובדה זו יכולה להישאר חסרת חשיבות למשך מרבית החיים. אולם היא הופכת לחשובה ביותר כאשר אנו נתקלים בבעיה בשיניים או בלסת העליונה האחורית, אשר ממוקמים ישירות מתחת לאותו סינוס.

 

מי זקוק להרמת סינוסים?

רופא השיניים ימליץ על הרמת סינוסים למטופלים שזקוקים להשתלת שיניים בחלק האחורי העליון של הפה אבל סובלים מעצם לסת דקה או חלשה באזור זה.

השתלת שיניים היא הליך חדש יחסית ומהפכני מבחינת איכות החיים שהיא מספקת למטופלים שלה. בעבר, מי שאיבד חלק משיניו או נאלץ לעקור אותן, היה צריך לחיות עם שיניים תותבות למשך שארית חייו או פשוט ללמוד לחיות עם מספר שיניים חסרות. הבחירה לחיות עם שיניים חסרות היא פחות מומלצת: יש לכך השפעות אסתטיות וחברתיות, איכות הלעיסה נפגעת, וגם בריאות השיניים הנותרות מתערערת מאחר והן זזות או נוטות על צדן, מה שמקשה על הניקוי ביניהן ומגביר את הסיכוי לעששת.

כיום ניתן להחליף שיניים חסרות בעזרת שתל דנטלי שמוחדר ישירות לעצם הלסת, ממש כפי ששורש השן היה אמור לעשות, ועליו ניתן להלביש שן מלאכותית איכותית ועמידה. הבעיה מתעוררת אצל מי שעצם הלסת שלו פגועה, דקה, או שמתעורר חשד שהלסת לא תהיה מסוגלת לתמוך בשתל הדנטלי. מצב כזה יכול להיות מולד, או תוצאה של מחלה או פגיעה אחרת באזור.

 

בתמונה ניתן לראות שתל דנטלי שמוחדר לעצם ועליו מולבשת שן מלאכותית

הדמיה של הרמת סינוס

אצל מטופלים שזקוקים להשתלת שיניים טוחנות בחלק האחורי העליון של הלסת, וגם סובלים מעצם לסת דקה יחסית – קיימת סכנה שהשתל הדנטלי יחדור דרך העצם וייכנס ממש לתוך חלל הסינוס ששוכן מעליה. במצב כזה, האחיזה בשתל איננה חזקה מספיק, ובנוסף היא עלולה לגרום לדלקת בסינוסים ולדחיית השתל.

 

תהליך הרמת סינוס

כדי להימנע ממצב בו השתל הדנטלי יחדור לחלל הסינוס, עלינו לעבות את עצם הלסת, או במילים אחרות "להרים" (או לקצר, אפשר לומר) את הסינוס: לעודד את רקמת העצם להתעבות ולגדול אל תוך חלל הסינוס, כך שהמרווח המפריד בין חלל הפה לחלל הסינוס גדל וניתן להשתיל בו שתל דנטלי ללא חשש.

 

מה ההבדל בין הרמת סינוס פתוחה לסגורה?

ניתן לבצע הרמת סינוס סגורה או פתוחה, אבל בשני המקרים פועל אותו עיקרון. הרופא ימלא את חלקו התחתון של חלל הסינוס במעט חומר תחליף עצם. חומר זה מעודד את העצם לצמוח, כך שבהדרגה ולאורך זמן תאי הגוף מחליפים את תחליף העצם ואתם נותרים עם עצם טבעית בלבד. ההבדל בין הרמת סינוס סגורה או פתוחה נעוץ באופן שבו יוחדר החומר הזה לעצם.

 

הרמת סינוס סגורה

הרופא ייצור פתח קטן דרך עצם הלסת, ודרכו ידחוס את החומר עד לחלל הסינוס. הליך זה הוא קל ומהיר יותר, ומתאפשר במקרים שבהם המחסור בעצם הוא קטן יחסית, כלומר חסרים רק מילימטר או שניים. מאחר וההליך פחות פולשני, ניתן לסיים את הטיפול במפגש בודד ולהחדיר את השתל הדנטלי עוד באותו יום, בעזרת הפתח שדרכו החדיר הרופא את תחליף העצם. ההתאוששות מהליך זה קלה יותר מאשר בהרמת סינוס פתוחה.

 

הרמת סינוס פתוחה

דורשת החדרה של כמות גדולה יותר של תחליף עצם, ולכן על הרופא לפתוח "חלון" בצד העצם וליצור דרך גישה ישירה לסינוס דרך חלל הפה. במקרה הזה יש לאפשר לאזור הניתוח להחלים ולעצם הטבעית להתפתח במלואה. רק לאחר מספר חודשי החלמה, ניתן לחזור לרופא השיניים ולבצע את השתלת השן שלשמה נועד הטיפול. טכניקה זו נדרשת כאשר הנזק לעצם גדול יותר, והעובי שלה הוא 5 מילימטרים ומטה.

פעמים רבות יהיה זה רופא כירורג שיבצע את ההליך, בשל מורכבותו והסכנות הטמונות בו.

 

קיימות היום חלופות של שתלים קצרים המונעים הרמת סינוס או לחילופין דורשים הרמת סינוס מינימלית.

קיימים היום מקדחים ייחודיים הקרויים אוסטאודנסיפיקציה הגורמים לדחיסת העצם כלפי מעלה ועל ידם עושים הרמת סינוס סגורה.

 

הרמת סינוס סגורה בעפולה – מרפאת טל אליהו

אנחנו מזמינים אתכם לביצוע הרמת סינוס סגורה אצלנו במרפאת השיניים בעפולה, את ההרמה נבצע רק במידה ולא נמצא חלופות קלות וטובות יותר.

הרמות הסינוס מתבצעות תחת ידיהם של רופאי שיניים מהשורה הראשונה, בוגרי הדסה, האוניברסיטה העברית בירושלים.

אנחנו מבטיחים לכם כי לאורך כל הטיפול אתם תבחינו כי חלל הפה שלכם נמצא בידיים בטוחות שעושות הכול על מנת לתת לכם את התוצאות הטובות ביותר.דר טל אליהו רופא שיניים
ד״ר טל אליהו רופא שיניים בוגר הדסה משנת 2011. בעל ניסיון רב בטיפולי אסתטיקה ושתלים. ד"ר אליהו עבר השתלמויות רבות בנושא של אסתטיקה והשתלמויות על ידי מיטב המומחים בארץ ובעולם בנושא שתלים וכירורגיה זעירה, מניפולציה של רקמה רכה וכן שימוש בשתלים קצרים.


רוצים שנחזור לעוד מידע ויעוץ מקצועי?
למידע וייעוץ מקצועי