Disable Preloader
תהליך השתלת שיניים

תהליך השתלת שיניים

תהליך השתלת שיניים

העלאת איכות החיים של מטופלים בעזרת השתלת שיניים היא עובדה מוגמרת, אך חשוב לזכור שכל מסע ארוך מתחיל בצעדים קטנים ומדודים – תהליך השתלות שיניים.

המילה תהליך מתלווה לשתלים מכיוון שיש צורך בבניית תכנית טיפולים המותאמת לצרכים של המטופל ולמצב הדנטלי שלו.

טיפול של שתלים דנטליים מתבסס על הערכה ראשונית מעמיקה של רופא שיניים אשר כוללת סקירה את סקירת ההיסטוריה הרפואית הכללית והדנטלית והמלצה על צילום רנטגן ו/או CT לצורך קבלת תמונת מצב עדכנית.

תהליך השתלת שיניים מתבצע לרוב בשלושה שלבים: החדרת השתלים אל תוך הלסת, חשיפתם לקו החניכיים ובנייתם על השיניים החדשות. על אף האלמנטים החוזרים יתכן ויהיה שוני בין זמן הטיפול בין מטופל אחד לשני וזה תלוי בגורמים רבים (מצב כללי של הפה, זמן החלמה משתנה ועוד).

בניית שתלים דנטליים

שתלים דנטליים מספקים נוחות שאבדה, משיבים את יכולת הלעיסה ומונעים ספיגת עצם. כך בעצם משפיעים השתלים על כל מבנה הפנים.

תכנית בניית השתלים צריכה להתבסס על מצבו של חלל הפה, רצונות המטופל והתקציב לתהליך.

לאחר שינתן מענה על האם בכלל קיים הצורך בהרכבת שתלים והאם פה המטופל יוכל לקלוט את השתל רק אז תבנה תכנית טיפולים מתאימה.

ישנם משתנים רבים שעשויים להשפיע על התהליך כגון עובייה של עצם הלסת וגובהה – האם היא חזקה דייה לקלוט את השתלים? האם היא מצריכה עיבוי וכד'.

מהלך טיפולי השתלות שיניים

בטרם ניגשים להתחלת הטיפול מבצעים הכנה של הלסת לקליטת השתל בצורה תקינה.

יכולת העצם לקליטת הבורג נבדקת על פי פרמטרים של רוחב וצפיפות, לרוב מתקבלות ההחלטות באמצעות צילום CT.

לאחר מכן, עוברים לשלב הראשון בתהליך והוא החדרת השתלים (השתלים הם ברגים קטנים המגיעים בשתי צורות הברגה – קונוס וצילינדר, כאשר הצורה נבחרת על פי מידת התאמתה לפה המטופל) דרך החניכיים לתוך עצם הלסת, שם יוטמע השתל בתהליך הנקרא אוסטאואינטגרציה. החדרת השתלים נעשית באמצעות פעולה כירורגית (קידוח חור זעיר ככל הניתן). על אף הרצון "לצייר" פעולה זו כפשוטה צריך לזכור שעדיין מדובר בפעולה פולשנית שמחייבת זהירות רבה.

שלב זה דורש תהליך החלמה הנמשך שלושה חודשים בלסת התחתונה וכשישה חודשים בהשתלות המבוצעות בלסת העליונה. תקופה זו הינה חשובה ובה נוצרים תאי עצם חדשים המקבעים את השתל למיקומו החדש.

התקבעות השתלים מהווה תמיכה מבנית לשיניים תותבות, כתרים לשיניים, לגשרים וכדומה.

לאחר החדרת השתל קיימות מספר אופציות לפעולה והן תלויות לרוב בנפח העצם:

אם נפח העצם מספיק ניתן לבצע שיקום ביום ההשתלה ולבצע כתר זמני – זה נקרא העמסה מידית.

במקרים אחרים, כאשר ביצוע כתר אינו אפשרי, תהיה תקופת המתנה ולאחר מכן ייחשף השתל מתוך החניכיים ויתבצע שיקום באמצעות כתר.

לאחר שנחשף השתל עוברים לשלב בו נלקחות מידות ומורכב כתר זמני (עד שהכתר הקבוע יהיה מוכן) זה גם יעניק את תחושתה של השן העתידית למטופל.

חשוב לדעת שכתר זמני בשיניים יכול להישאר עד מקסימום חצי שנה מאחר והוא צובר רובד חיידקי בקלות רבה ומעלה את הגירוי באזור החניכיים סביבו. חשוב מאוד להבין שהכתר הזמני הוא שלב נוסף בתהליך ויש להמשיך לשיקום קבוע.

הכתר הקבוע שיחליף את הזמני יכול להיות כתר מודבק או מוברג. בנוסף, במקום כתרים בודדים ניתן להשתמש בגשרים על גבי השתלים על מנת לתמוך במספר כתרים יחדיו.

 

מעוניינים לדעת עוד על השתלת שיניים מותאמת אישית? השתלות שיניים בעפולה במרפאת טל אליהו – צרו איתנו קשר למידע וייעוץזקוקים לייעוץ מקצועי ולמידע נוסף? השאירו פרטים

למידע וייעוץ מקצועי
מטופלים יקרים

בעקבות משבר הקורונה ובהתאם להנחיות משרד הבריאות, החל מתאריך 18.3.20 ועד להודעה חדשה ,יתקבלו במרפאה מטופלים הזקוקים לטיפולי חירום ועזרה ראשונה בלבד.
במקרה הצורך ניתן לפנות טלפונית ל-0543888200
בריאות איתנה לכולנו.

מטופלים אשר מגלים תסמינים נשימתיים, חום או התקררות מתבקשים לא להגיע.