מה הקשר בין ספורט ובין בריאות החניכיים?

הקשר בין ספורט ובין בריאות החניכיים
תוכן עניינים

שגרת החיים בעולם המודרני מאופיינת בישיבה ממושכת במקום ובפעילות גופנית מעטה לאורך רוב שעות היום. אורח החיים הזה מפתה אותנו במזונות מעובדים שמוכנים בתוך כמה דקות ומעורר בנו כמיהה למאכלים רוויי סוכר שנותנים לנו אנרגיה (או אשליה של אנרגיה) מצד אחד אך מזיקים לבריאותנו מצד שני. ומה הקשר לבריאות החניכיים? תתפלאו; יש קשר הדוק.

אם אנחנו בוחנים את ההשפעות השליליות של אורח החיים המודרני, אחת מהן הוא משקל עודף. עודף משקל נגרם מפעילות גופנית מעטה ומצריכת יתר של מזונות מעובדים ועתירי סוכר. ואולי גם תתפלאו לשמוע שמזונות מעובדים ועתירי סוכר גורמים לא רק לעששת חמורה אלא גם לדלקות מתמשכות בחניכיים. מתחילים לראות את הקשר? בקיצור ולעניין, אם אתם רוצים לשמור על בריאות החניכיים, כדאי שתוציאו את נעלי הספורט מהארון. בואו נבין למה.

 

לא אוהבים ספורט? החניכיים שלכם עלולות לסבול

אנשים שמתמודדים עם עודף משקל בדרך כלל נמשכים למזונות הרוויים בסוכרים מעובדים. סוכרים מעובדים מעודדים צמיחה של רובד פלאק על השיניים, ורובד זה אם אינו מטופל, גורם לעששת ולבעיות חניכיים. ולכן יש קשר מובהק בין אורח חיים לקוי ובין בריאות החניכיים, והוא בא לידי ביטוי בראש ובראשונה בצריכה מופרזת של מזונות ומשקאות מזיקים.

מחקר שפורסם ב־News Journal של האיגוד הבריטי לרפואת שיניים מתעמק בקשר הזה ומדגיש את חשיבותה של הפעילות הגופנית לבריאות החניכיים. לפי המחקר אנשים העוסקים בפעילות גופנית סדירה ונמנעים מעישון מפחיתים ב־54 אחוזים את הסיכון שלהם לפתח דלקת חניכיים. עוד עולה מנתוני המחקר שאנשים שהחליטו להפסיק לעשן והחלו לשלב פעילות גופנית בשגרה היומית שלהם, הפחיתו את הסבירות לפתח דלקת חניכיים בשיעור של 75 אחוזים. זה רק מראה כמה חשוב לשמור על אורח חיים בריא אם רוצים לשמור על חניכיים בריאות. הפסקת עישון ועיסוק בפעילות גופנית תורמים לא רק לבריאות אלא גם מונעים דלקות חניכיים כרוניות. פריודונטיטיס, דלקת חניכיים כרונית, מחלישה את אחיזת העצם בשיניים. תהליך זה יכול להיות הפיך אם מאמצים אורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית סדירה ותזונה איכותית.

 

הגיע הזמן לעלות על המשקל

הקשר בין ירידה במשקל ובין פעילות גופנית ובריאות החניכיים הוא רב־צדדי. כדי להפחית במשקל בהצלחה צריך לחשוב מעבר לאסתטיות של המראה ולבחון את ההשפעה של התהליך על בריאות הגוף בכלל ועל בריאות החניכיים בפרט. אנשים שמתחילים להשיל את הקילוגרמים העודפים ממשקלם מאמצים אורח חיים בריא הכולל הרגלי תזונה נכונים, הימנעות ממזונות מעובדים ומתוקים ומרגישים צורך להניע את הגוף כדי לסייע לו בתהליך. איך מתחילים להניע את הגוף? נכנסים לאתר קליק אחד לקניה, אתר מכשירי כושר וספורט, רוכשים מידע ואם צריך גם ציוד ייעודי ומתחילים לעבוד. השינוי המבורך הזה ייצור את התשתית לבריאות מיטבית ובעיקר לבריאות החניכיים.

 

מוכנים להתחיל להתאמן?

פעילות גופנית עוזרת לנו להפחית במשקל ומעוררת בגוף שינויים פיזיולוגיים המועילים לבריאות החניכיים. פעילות גופנית סדירה מאיצה את זרימת הדם בגוף. זרימת דם איכותית מובילה חמצן לתאי הגוף ולרקמות, מחזקת אותם ומחסנת אותם, וזה משפיע לטובה גם על החניכיים. ידוע שפעילות גופנית קבועה מחזקת את המערכת החיסונית בגוף. מערכת חיסונית חזקה חיונית למלחמה בזיהומים, בחיידקים ובדלקות ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות של הפעילות הגופנית ומסבירים את היכולת שלה למנוע מחלות חניכיים. אז מה דעתכם להתחיל להתאמן?

 

אימון לבריאות החניכיים

אי אפשר להפריך את הקשר המובהק בין פעילות גופנית ובין בריאות החניכיים. אם אתם רוצים לשמור על חניכיים יפות ובריאות, אתם צריכים לשלב בשגרת יומכם אימוני ספורט קלים, מתונים או אינטנסיביים כמיטב יכולתכם. העדויות המוצגות במחקר הנזכר וגם במחקרים אחרים הן קריאה ממשית לפעולה. זכרו כי היום הוא היום הטוב ביותר להתחיל וכי אף פעם לא מאוחר מדי. אז התחילו להתאמן לבריאות הגוף והחניכיים כדי שהתוצאות לא יאחרו להגיע.

ד״ר טל אליהו
ד״ר טל אליהו

רופא שיניים בוגר הדסה משנת 2011. בעל ניסיון רב בטיפולי אסתטיקה ושתלים. ד"ר אליהו עבר השתלמויות רבות בנושא של אסתטיקה והשתלמויות על ידי מיטב המומחים בארץ ובעולם בנושא שתלים וכירורגיה זעירה, מניפולציה של רקמה רכה וכן שימוש בשתלים קצרים.

שתפו את המאמר עם חברים:
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email
Share on print
את אלה לא כדאי לך לפספס
חיפוש
מרפאת שיניים ד"ר טל אליהו

מרפאת שיניים בעפולה עם שירות בגובה העיניים ומגוון טיפולים מתקדמים: השתלות שיניים, שיניים תותבות, סיבי זכוכית, ציפוי חרסינה, onlay, הלבנת שיניים בלייזר וכמובן טיפול מסור ואדיב לפה והחניכיים. צרו אתנו קשר בטלפון 072-393-7684 או בטופס המופיע מטה.

למידע וייעוץ מקצועי צרו קשר!
רוצים שנחזור לעוד מידע ויעוץ מקצועי?
למידע וייעוץ מקצועי